Міфи і стереотипи
Запоріжжя та Військо Запорозьке — це одне й те саме.
Історична реальність
Часто плутають Запоріжжя та володіння Війська Запорозького, — але це різні території.
Запоріжжя (або офіційно – “Вольності Війська Запорозького Низового”) у XVI-XVIII ст. – землі, розташовані нижче дніпровських порогів в Дикому Полі, – на кордоні османських володінь з Великим князівством Литовським, Річчю Посполитою та Росією, які належали запорізьким (низовим) козакам. Там знаходилися Січі, на чолі з кошовими отаманами.
У результаті повстання Богдана Хмельницького 1648-1657 рр. влада козаків поширюється далеко за межі Запоріжжя. На відвойованій у Речі Посполитої території Київського, Брацлавського і Чернігівського воєводств (Середня Наддніпрянщина) козаки засновують нову державу. Її офіційною назвою була “Військо Запорозьке”, але щоб не плутати із Запоріжжям, сучасні автори використовують назву “Гетьманщина”.
Столиці Гетьманщини в різні часи перебували в Чигирині, Батурині, Глухові. У 1660-х рр. єдина Гетьманщина розпадається на Правобережну і Лівобережну частини, які знаходилися відповідно під польським і російським впливом. Тільки іноді деяким гетьманам вдавалося об’єднати під своєю владою обидва береги Дніпра. У 1714 році Правобережна Гетьманщина припинила своє існування, її територія повернулася під владу воєвод Речі Посполитої. Лівобережна Гетьманщина зберігала автономний статус у складі Росії до другої половини XVIII століття. У той час її називали також Малоросією, і ця назва закріпиться як регіональна за лівобережними землями навіть після скасування козацького управління (дивись: “Україна і Малоросія – це одне й те саме?”).
В 1648-1667 рр. Запоріжжя підпорядковувалося гетьманам, але після Андрусівського перемир’я 1667 р. отримало самоврядування під подвійним управлінням Москви і Варшави, а з 1686 р. – тільки Москви. Відтоді, Запоріжжя підпорядковувалося гетьманам тільки в 1750-і рр.
В адміністративно-територіальному плані устрій Запоріжжя та Війська Запорозького був схожим: перше поділялося на паланки, а друге на полки (так так, це назва не лише військових формувань, а й адміністративно-територіальних одиниць). Гетьманщина була набагато більш густонаселеною.
Військо Запорозьке Катерина ІІ скасувала в 1764 р, а Запоріжжя – в 1775-му. До 1781 року на Лівобережжі зберігався полковий устрій, але входили полки тепер до складу Малоросійської губернії.
Географію різних назв України та її регіонів непогано проілюстрував Михайло Драгоманов ще в 1885 році.
Дивись також: «До початку російської колонізації Північне Причорномор’я було безлюдною пустелею?», «Роль українців в колонізації Північного Причорномор’я була незначною?», «Донецька та Луганська області — це історичні землі донських козаків, а не України?»