Донбас

“Племена Новоросії”. Карта з “Полного географического описания нашего отечества”, 1910

У нас на сайті про Новоросію: Роль украинцев в колонизации Северного Причерноморья была незначительной? До начала российской колонизации северное Причерноморье было безлюдной пустыней? Новороссию основали на землях, освобожденных во время русско-турецких войн? Новороссия до советских времен охватывала земли от Харькова до Одессы? Большевики подарили Новороссию Украине?

Найпростіше за все відповідати на російські міфи, наприклад про Новоросію, самою ж російською продукцією. Наприклад — царського періоду, коли усе було “як слід”. Беремо класичне видання Російського імператорського географічного товариства: багатотомне «Полное географическое описание нашего отечества», том 14, 1910: «Новороссия и Крым» (Бессарабская, Херсонская, Таврическая, Екатеринославская губернии и область войска Донского). С 150 политипажами, 46 диаграммами, картограммами, схематическими профилями, 1 большой справочной и 10 малыми картами. Составили: Б. Г. Карпов, П. А. Федулов, В. И. Каратыгин, Я. Ф. Ставровский, В. В. Алексеев, В. В. Морачевский, А. Н. Улиссов и М. С. Семенов).

На доданій карті ми бачимо, що “Новоросія” – область, яка охоплює більшу частину російських завоювань від Османської імперії (разом із найпізніше здобутою Бессарабією, 1812), колишні землі Вольностей Війська Запорозького Низового, колишні володіння Кримського ханату, плюс Область Війска Донського. Вона не містить Кубанську область, також здобуту від османів. І ці межі геть не збігаються, наприклад, з Новоросійськими губерніями, що виникали двічі, і які мали різні кордони. Ані з Новоросійським генерал-губернаторством (1822-1874), що включало Херсонську, Таврійську, Катеринославську губернії та Бессарабську область, плюс Таганрозьке, Феодосійське та Керч-Єнікалеське градоначальства.

З назви книги видно, що Крим — не зовсім “Новоросія”, хоча він входив (власне, був центромз Симферополем на чолі) Таврійської губернії. А що робити з Областю Війська Донського? Що у неї спільного з Молдавією (частиною Бессарабії)? Якщо вже сьогодні виділяти “Новоросію” – так усю! Де спільний з Молдовою сепаратизм Області Війська Донського? Чому не входить до “Новоросії” місто Новоросійськ на кавказькому узбережжі? Схоже, що це дійсно розпливчата географічна назва, що мала актуальність у ХІХ ст., але така, яка взагалі не виникла як “щось” навіть при всіх пертурбаціях в Україні у 1917-1921 рр. Дивіться карту та (нижче) коментарі.

Карта Новороссии

Уточнення: у Північній Таврії (сьогодніце південна Херсонщина) ми бачимо дивний ареал проживання великоросів. Повторимося, що, незважаючи на те, що карта зроблена «по Риттиху и Чубинскому», Олександр Ріттіх був полковником Генерального Штабу, і тому мав більший авторитет. Коли він робив свою класичну «Етнографічну карту Європейської Росії» (1874), він помилився зі статистикою Північної Таврії, приписавши цифри чисельності малоросів — великоросам. Це — т.зв. «помилка Ріттіха»; вона була поміченою російським етнодемографом Володимиром Кабузаном ще в його працях радянської доби.

Павло Чубинський же був, хоч і авторитетним етнографом, але при тому опальним українофілом, тому мабуть в «зафарбуванні» Північної Таврії пішли за Ріттіхом. Незважаючи на час публікації “Описания” (1910), сама карта відноситься до 1870-х рр.

Карту Ріттіха (1875) ми можемо побачити тут

Карту Чубинського-Михальчука (1871) – тут 

Всеросійський перепис населення 1897 р

У нас на сайті про Новоросію: Роль украинцев в колонизации Северного Причерноморья была незначительной? До начала российской колонизации северное Причерноморье было безлюдной пустыней? Новороссию основали на землях, освобожденных во время русско-турецких войн? Новороссия до советских времен охватывала земли от Харькова до Одессы? Большевики подарили Новороссию Украине? и еще в рубрике “Юго-Восток”.

 

Коментарі
Звичайний патріотизм повинен бути підкріплений надійними джерелами і фактами, які можна використовувати як для свого усвідомлення, так і для «ідеологічних дискусій».
Вгору