Південний Схід

Новоросію заснували на землях, звільнених під час російсько-турецьких воєн?

Міфи та стереотипи

Новоросію заснували на землях, звільнених під час російсько-турецьких воєн.

Історична реальність

Новоросією спочатку назвали українські козацькі землі.

Родовий герб Капністів

Новоросійську губернію створили в 1764 р. ще до завоювання імперією виходу до Чорного моря. Губернію викроїли не з нічийних степів чи відвойованих османських вілайєтів, а з козацьких територій Війська Запорізького (лівобережної Гетьманщини) і Вольностей Війська Запорозького Низового (володінь Січі). (дивись: “Запоріжжя та Військо Запорозьке — це одне й те саме?”, “Новоросія ніколи не мала відношення до України?”)

Створенню Новоросії передувало вилучення запорізьких і гетьманських земель під території військових поселенців: Українську укріплену лінію, Нову Сербію, Слов’яносербію і Новослобідський козацький полк.

Частина нинішньої Кіровоградської області в 1730-х рр. перейшла зі складу Запоріжжя до лівобережних Полтавського і Миргородського полків Гетьманщини і отримала назву Задніпровський край. В 1740-х рр. колонізацію цих земель проводив миргородський полковник Василь Капніст (засновник Новомиргорода, Новоархангельська та інших міст). Однак у 1752 р. російський уряд віддав Задніпров’я сербам для колонізації. Так з’явилася Нова Сербія. Вимушені поступитися місцем балканським прибульцям, українські поселенці рушили на південь вглиб Запоріжжя і заснували Новослобідський козацький полк. В цей же час зі східної частини Кальміуської паланки Запоріжжя для іноземних військових поселенців виділили окремий край – Слов’яносербію (дивись: “Роль українців в колонізації Північного Причорномор’я була незначна?”)

Рядовой Сербского гусарского полка (1741–1761)

Рядовий Сербського гусарського полку (1741–1761)

Саме з Нової Сербії, Слов’яносербії, Новослобідського полку, Української лінії і більшої частини Полтавського полку Гетьманщини в 1764 р. зліпили Новоросійську губернію з адміністративним центром у Кременчуці. Тільки через 10 років Новоросія поширилася на невелику ділянку території між Західним Бугом і Дніпром, віддану Османською імперією за підсумками війни 1768-1774 рр. Основна ж частина земель губернії складалася з українського Запоріжжя.

На цьому історія освоєння Новоросією колишніх турецьких територій тимчасово припинилася, бо в 1783 р. першу Новоросійську губернію скасували. (дивись: “Новоросія до радянських часів охоплювала землі від Харкова до Одеси?”)

Коментарі
Звичайний патріотизм повинен бути підкріплений надійними джерелами і фактами, які можна використовувати як для свого усвідомлення, так і для «ідеологічних дискусій».
Вгору