Південний Схід

Новоросія до радянських часів охоплювала землі від Харкова до Одеси?

Міфи та стереотипи

Новоросія до радянських часів представляла адміністративно-територіальну цілісність і охоплювала землі нинішніх південно-східних областей України – від Харкова до Одеси.

 

Історична реальність

Новоросія не мала стабільних адміністративних або географічних кордонів і ніколи не збігалася з територією південно-східних областей України.

Новороссийская губерния (из сборника карт Российской империи, 1800 г.)

Новоросійська губернія (зі збірника карт Російської імперії, 1800 р.)

Як адміністративна одиниця (губернія) Новоросія існувала в 1764-1783 рр. (19 років), потім в 1796-1802 рр. (6 років) і дуже нетривалий час в 1919-1920 рр. після повалення монархії в Росії як Новоросійська область Збройних сил Півдня Росії (під владою білих). Довше проіснувало Новоросійсько-Бессарабське генерал-губернаторство (1822 (1814) – 1874), однак це було лише військово-адміністративне об’єднання декількох (склад змінювався) південних губерній для контролю військовими прикордоння з Османською імперією.

Кордони перерахованих адміністративно-територіальних утворень істотно відрізнялися. Так, обриси першої (найбільш довготривалої) губернії абсолютно не нагадують ареал нинішніх південно-східних областей України. У складі Новоросійської губернії було споконвічно українське місто Полтава, а адміністративним центром слугував Кременчук. Майбутній Слов’янськ (тоді називався Тор) знаходився в сусідній Слобідсько-Українській губернії. У 1775 р. з Новоросії вилучили всі лівобережні території крім Полтавщини (а це майбутні землі Донбасу) і передали їх до складу Азовської губернії. Появи Одеси перша губернія не застала і взагалі на майбутню територію Одеської області не поширювалася.

Велику частину своєї історії Новоросія існувала не як адміністративне, а радше як географічне поняття (дивись: “Назва «Новоросія» більш органічна ніж «Україна», а радянській владі довелося викорінювати «новоросійскість» і насаджувати українізацію Південного Сходу?”). Зазвичай до неї зараховували Катеринославську, Херсонську і Таврійську губернії, але не тільки. Варто відзначити, що при всіх варіантах територіальної конфігурації Новоросія ніколи не включала в себе Слобожанщину взагалі і Харків або, наприклад, північ Луганської області зокрема. Зате до Новоросії відносили такі, нині російські території, як Дон, Кубань, Ставропілля. Вважався Новоросією і Крим.

Цікаво, чого рух за незалежну Новоросію не розгортається по той бік російсько-українського кордону?

Коментарі
Звичайний патріотизм повинен бути підкріплений надійними джерелами і фактами, які можна використовувати як для свого усвідомлення, так і для «ідеологічних дискусій».
Вгору