Воззʼєднання 1654 р.

Запоріжжя та Військо Запорозьке — це одне й те саме?

Міфи і стереотипи

Запоріжжя та Військо Запорозьке — це одне й те саме.

Історична реальність

Часто плутають Запоріжжя та володіння Війська Запорозького, — але це різні території.

Запоріжжя (або офіційно – “Вольності Війська Запорозького Низового”) у XVI-XVIII ст. – землі, розташовані нижче дніпровських порогів в Дикому Полі, – на кордоні османських володінь з Великим князівством Литовським, Річчю Посполитою та Росією, які належали запорізьким (низовим) козакам. Там знаходилися Січі, на чолі з кошовими отаманами.

Українські землі бл. 1750 р.

У результаті повстання Богдана Хмельницького 1648-1657 рр. влада козаків поширюється далеко за межі Запоріжжя. На відвойованій у Речі Посполитої території Київського, Брацлавського і Чернігівського воєводств (Середня Наддніпрянщина) козаки засновують нову державу. Її офіційною назвою була “Військо Запорозьке”, але щоб не плутати із Запоріжжям, сучасні автори використовують назву “Гетьманщина”.

Столиці Гетьманщини в різні часи перебували в Чигирині, Батурині, Глухові. У 1660-х рр. єдина Гетьманщина розпадається на Правобережну і Лівобережну частини, які знаходилися відповідно під польським і російським впливом. Тільки іноді деяким гетьманам вдавалося об’єднати під своєю владою обидва береги Дніпра. У 1714 році Правобережна Гетьманщина припинила своє існування, її територія повернулася під владу воєвод Речі Посполитої. Лівобережна Гетьманщина зберігала автономний статус у складі Росії до другої половини XVIII століття. У той час її називали також Малоросією, і ця назва закріпиться як регіональна за лівобережними землями навіть після скасування козацького управління (дивись: “Україна і Малоросія – це одне й те саме?”).

Генеральная карта Малой России, разделенной на 10 полков

Войско Запорожское / Левобережная Гетманщина / Малороссия

В 1648-1667 рр. Запоріжжя підпорядковувалося гетьманам, але після Андрусівського перемир’я 1667 р. отримало самоврядування під подвійним управлінням Москви і Варшави, а з 1686 р. – тільки Москви. Відтоді, Запоріжжя підпорядковувалося гетьманам тільки в 1750-і рр.

В адміністративно-територіальному плані устрій Запоріжжя та Війська Запорозького був схожим: перше поділялося на паланки, а друге на полки (так так, це назва не лише військових формувань, а й адміністративно-територіальних одиниць). Гетьманщина була набагато більш густонаселеною.

Військо Запорозьке Катерина ІІ скасувала в 1764 р, а Запоріжжя – в 1775-му. До 1781 року на Лівобережжі зберігався полковий устрій, але входили полки тепер до складу Малоросійської губернії.

Географію різних назв України та її регіонів непогано проілюстрував Михайло Драгоманов ще в 1885 році.

Дивись також: «До початку російської колонізації Північне Причорномор’я було безлюдною пустелею?», «Роль українців в колонізації Північного Причорномор’я була незначною?», «Донецька та Луганська області — це історичні землі донських козаків, а не України?»

Коментарі
Звичайний патріотизм повинен бути підкріплений надійними джерелами і фактами, які можна використовувати як для свого усвідомлення, так і для «ідеологічних дискусій».
Вгору