Документи

Михайло Грушевський. Якої автономії і федерації хоче Україна. — Відень, 1917.

Обкладинка брошури

Фрагмент статті М.С.Грушевського, написаної в квітні 1917 року в Києві. Стаття вийшла в Україні під назвою “Якої ми хочемо автономії та федерації”. В Австрії її у вигляді окремої брошури під назвою “Якої автономії і федерації хоче Україна” видав Союз Визволення України. На той час Російська імперія була повалена, і лідери українського національного руху сформулювали вимоги створення автономної України у складі федеративної російської республіки.

“…Українці хочуть, щоб з українських земель Російської держави (бо про них говоримо поки що, не зачіпаючи іншого питання – об’єднання всіх українських земель) була утворена одна область, одна національна територія. Сюди, значить, мусять увійти губернії в цілості або в переважній часті українські – Київська, Волинська, Подільська, Херсонська, Катеринославська, Чернігівська, Полтавська, Харківська, Таврійська і Кубанська. Од них треба відрізати повіти і волості не-українські, як скажімо, північні повіти Чернігівської губернії, східні Кубанської тощо, а прилучені натомість українські повіти сусідніх губерній, як Хотинський і частини Акерманського Бесарабської, східні частини губернії Холмської, полудневі окрайці губерній Гродненської, Мінської, Курської, західні часті Вороніжчини, Донщини, Чорноморської і Ставропольської губерній. Так утвориться територія, де українська людність становить більшість (в городах тепер українців менше, але городи мусять іти за більшістю окрестної території)…”

Дивись також:

 “Адміністративно-територіальний поділ українських земель в Російській імперії на 1914 рік”

“Фрагмент “Карти Європи”, виданої Українським комітетом у Швейцарії (1916?)”

“Звичайна схема “русскої” історії й справа раціонального укладу історії східного слов’янства”

Коментарі
Звичайний патріотизм повинен бути підкріплений надійними джерелами і фактами, які можна використовувати як для свого усвідомлення, так і для «ідеологічних дискусій».
Вгору