Актуальне

Остаточного списку розстріляних під Крутами не складено

Остаточного списку розстріляних під Крутами не складено – бракує джерел. Однозначно встановлено імена учнів Другої київської української гімназії імені Кирило-Мефодіївського братства зі Студентського куреня: Василь Гнаткевич, Євген Тернавський, Андрій Соколовський, Іван Сорокевич, Григорій Піпський, Павло Кольченко, Микола Ганкевич. Цей перелік підтверджено протоколами засідань гімназії, де вони навчались.

Мисан та Корпан, яких приписують до числа гімназистів, у цьому списку відсутні. Можливо, вони були учнями іншої гімназії.

Юрій Дубницький, якого теж іноді вносять до числа крутянців, насправді перебував у загоні Вільного Козацтва і загинув 9 березня 1918 року під час конфлікту на цукровому заводі у Синяві (нині село Рокитнянського району Київської області, 1918 р. входила до складу Васильківського повіту Київської губернії).

Також встановлено, що серед розстріляних були Микола Божинський-Божко, Дмитро Лизогуб, Олександр Попович, Володимир Шульгин, Олександр Борозенко-Конончук, Сидір Пурик-Пуриченко. Про них відомо щось трохи більше, аніж імʼя та прізвище. Це стало можливим за допомогою некрологів, присвят та особових справ студентів університету святого Володимира, що збереглись у Державному архіві міста Києва.

Інші прізвища, що були оприлюднені у різний час, у тому числі у березні 1918 р., поки-що не підтверджені іншими архівними документами. Але, це не означає, що імена, які циркулюють у різних списках крутянців, фальсифіковані. Відоме щонайменше одне джерело, де те чи інше прізвище згадується. Але, нема інших документів, які стверджували би їх загибель під Крутами. Тоді як про тринадцять згаданих вище прізвищ такі документи є.

Є фото сімох Героїв. Донедавна ми мали тільки шість світлин.

Наприкінці минулого року завдяки зйомкам телепередачі «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» вдалось встановити зображення ще одного крутянця. Власне сама фотографія не була секретом, вона кілька раз публікувалась.

1

Це фотоколаж випускників Другої Кирило-Мефодіївської гімназії, виготовлений у червні 1918 р. Відомо про два збережених примірники. Один експонується у Музеї видатних діячів української культури у Києві, інший – у родині однієї із випускниць – Галини Мельник у США.

На фотоколажі зображено вчителів та дирекцію гімназії (їх десятеро) та двадцять шість дітей. При цьому, дві фотографії значно відрізняються від решти. На одній із них впізнається загиблий під Крутами Микола Ганкевич. Його фото нам добре відоме з публікації у третьому числі Літопису Червоної Калини за 1938 рік.

22

Фото Миколи Ганкевича. Зліва – з фотоколажу випускників Другої Кирило-Мефодіївської гімназії. Справа – з публікації у Літописі Червоної Калини

Всього з цього восьмого – випускного – класу під Крутами загинуло двоє – Микола Ганкевич та Павло Кольченко, родом з околиць Ружина у теперішній Житомирській області. Інші навчались в інших класах – сьомому та шостому. Логічно припустити, що на другій особливій фотографії зображений саме він – Павло Кольченко.

3

Імовірно – Павло Кольченко

Дивіться також:

Фотоджерела: не плутати похорон жертв більшовиків та похорон героїв Крут (березень 1918 р.)

Уся (не)правда про Крути

Коментарі
Звичайний патріотизм повинен бути підкріплений надійними джерелами і фактами, які можна використовувати як для свого усвідомлення, так і для «ідеологічних дискусій».
Вгору