Міфи та стереотипи
Возз’єднання Західної України з УРСР відбулося згідно законної та демократичної процедури.
Історична реальність
СРСР, як і сучасна Росія в Криму, намагався надати вигляд легітимності своїм незаконним діям.
Радянський Союз окупував і анексував частину суверенної території Польщі. Те, що польський уряд не оголосив у відповідь Москві війну, ще не означає, що дії СРСР не були агресією. Просто Польща, у зв’язку з війною з Німеччиною, опинилася у вкрай складному військово-політичному становищі і не мала можливостей протидіяти нападу зі сходу.
Своїм вторгненням 17 вересня СРСР порушив укладений в 1932 році польсько-радянський договір про ненапад. Викликавши посла Польщі в СРСР В.Гжібовского, Молотов цинічно пояснив напад тим, що «польська держава і уряд практично перестали існувати». У цей час польські війська все ще продовжували чинити запеклий опір Вермахту.
Для того, щоб надати вигляд «законності» входженню Західної України до складу УРСР та СРСР, з ініціативи Кремля 22 жовтня 1939 відбулися вибори в «Народні Збори Західної України». Від імені циих «Зборів» були проголошені декларації із зверненнями до Верховної Ради СРСР і УРСР з проханням про прийняття території до свого складу.
Вибори делегатів в «Народні Збори» проходили за стандартами радянської тоталітарної держави: класовий підхід, усунення небажаних кандидатур, фальсифікація результатів. До участі у виборах не було допущено жодної західноукраїнської партії чи інших «буржуазних» структур громадянського суспільства.
Радянське керівництво оголосило вибори, виходячи з сумнівних правових підстав, не дотримався належних стандартів виборчої процедури, розв’язало репресії проти всіх незгодних з новим політичним режимом на окупованій території.
75 років потому, схожим чином, вже російське керівництво ініціювало «референдум» про приєднання Криму до РФ.
Дивись: «Пакт Молотова-Ріббентропа служив справі миру, оскільки давав необхідний перепочинок СРСР перед початком війни?»; «Метою радянського керівництва в 1939 р була допомога українському і білоруському народам, їх національне возз’єднання?»; «Пакт Молотова-Ріббентропа є юридичною основою знаходження Західної та Східної України в одній державі?»