Крим

Крим — споконвіку російська земля?

Міфи та стереотипи

Крим – споконвіку російська земля.

«У Криму буквально все пронизано нашою спільною історією та гордістю». В.Путін

Історична реальність

Споконвіку російський – це значить «з давніх часів населений росіянами». А це неправда, тому що:

а) в давнину та ранньому Середньовіччі слов’яни взагалі не жили на території Криму.

Ніякого постійного слов’янського населення в Криму ні в давнину, ні в ранньому середньовіччі не було – відсутні які б то не було археологічні або письмові джерела, здатні підтвердити цю теорію. Слов’яни-купці та слов’яни-невільники фіксуються на півострові не раніше XI-XIII ст. Це, строго кажучи, визнавали навіть у пізній радянський період. І.Піоро в своїй роботі «Кримська Готія» присвятив цілий розділ зазначеній проблеми та дійшов висновку, що всі спроби знайти ранніх слов’ян в Криму «носили тенденційний, іноді навіть псевдонауковий характер». На жаль, тези деяких сучасних українських вчених про слов’янське населенні Криму в ранньому середньовіччі засновані на безнадійно застарілих та недостовірних роботах попередників (див. «До початку російської колонізації Північне Причорномор’я було безлюдною пустелею»);

б) росіяни почали складати помітну частину населення півострова тільки в другій половині XIX століття, а в більшість перетворилися лише в XX столітті.

Як видно з головної праці з демографії півострова – книги Я.Водарського та ін. «Населення Криму» – росіяни з кінця XVIII століття і до 1850 року становили 5% (± 1%) населення, а до 1858 року їх стало трохи більше 12%. Лише до 1897 року росіяни стали складати третину населення Криму (і все одно татар було більше), і тільки до 1917 їх стало більше половини (див: “Юго-Восток – это преимущественно русские земли, не относящиеся к украинской этнической территории?”). Так що «російський» Крим – продукт останнього сторіччя. Та й потім, хіба у складі РФ немає регіонів з неросійським більшістю?

Дані про етнічний склад Криму за минуле століття містяться у матеріалах загальних переписів населення (проводилися в таких роках:  18971926193919591970197919892001).

Крымский полуостров в середине XV века

Кримський півострів в середині XV століття

Коментарі
Звичайний патріотизм повинен бути підкріплений надійними джерелами і фактами, які можна використовувати як для свого усвідомлення, так і для «ідеологічних дискусій».
Вгору