Тарас Григорович Шевченко (1814-1861), крім свого літературного таланту, був також видатним художником. “Дари в Чигирині” – офорт (різновид гравюри), який належить до серії з шести офортів,створених Шевченком у Санкт-Петербурзі у березені-травні 1844 року.
За задумом автора, твір мав входити до альбому офортів “Живописна Україна”, присвяченому історичному минулому, народному побуту, звичаям та природі України. Передбачалося, що альбом буде виходити окремими випусками по 12 естампів на рік з пояснювальним текстом до кожного комплекту. На гроші від продажу альбому Тарас Шевченко хотів викупити з кріпацтва своїх родичів. Задум Шевченка про створення періодичного художнього видання не втілився в життя, наприкінці 1844 року вийшов перший і єдиний альбом з шести офортів, серед яких і “Дари в Чигирині”.
Під зображенням рукою Шевченка вигравіювана назва: “Дары въ Чигрыни 1649 року”. Зліва від назви — пояснювальний текст українською мовою, написаний за тодішнім правописом:
“Изъ Царяграда, изъ Варшавы и Москвы, прыбували послы зъ великими дарами еднать Богдана и народъ Украинскій уже вольный и сильный. Султанъ, окроме великого скарбу приславъ Богданови червоный оксамитовый жупанъ на горностаевій хутри шталтъ княжой — порфиры, булаву и шаблю, одначе рада (опрыче Славного лыцаря Богуна) присудыла еднать Царя Московського”.
Справа від назви цей же текст повторено французькою мовою.
Таким чином, твердження ніби Т.Шевченко не вживав поняття “український народ”, а лише “Україна”, є недостовірним.
Дивись також: “Богдан Хмельницький. Гравюра Вільгельма Гондіуса 1651 року”