Про проект

Громадський просвітницький проект «LIKБЕЗ. Історичний фронт» існує з весни 2014 року і об’єднує соціальний актив українських істориків.

Метою проекту є популяризація історії України у найрізноманітніших форматах, оскільки саме адекватне бачення минулого є підставою української ідентичності та запорукою єдності країни.

Початковою мотивацією для створення проекту стала інформаційна протидія російській пропаганді, в якій історична риторика займає дуже вагоме місце.

LikБез досі лишається єдиним загальнонаціональним проектом з популяризації історії України. Проект спирається поки що на громадські ресурси, але при тому успішно розвивається протягом майже трьох років.

Для офіційного статусу проект має зареєстровану всеукраїнську громадську організацію («Наукове гуманітарне товариство»), але його діяльність є виключно добровільною і не передбачає якогось обов’язкового членства. Проект об’єднує однодумців і тримається на вірі у спільну мету та консенсусі учасників.

У проекті беруть участь фахові історики з

  • Інституту історії України НАН України;
  • Історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка;
  • Українського інституту національної пам’яті;
  • Інших вишів та історико-культурних установ кількох регіонів України.

Загалом у діяльності проекту взяло участь більше 50 істориків та чимало громадських активістів і волонтерів. Але основа проекту – близько 10 людей з Києва, які на волонтерських засадах започаткували LikБез і витягували його протягом року.

Постійні партнери проекту:

Координатор проекту – Кирило Галушко.

Постійні учасники/автори/лектори проекту: Михайло Відейко, Дмитро Вортман, Андрій Галушка, Андрій Гречило, Сергій Громенко, Андрій Домановський, Геннадій Єфіменко, Максим Майоров, Олександр Немировський, Василь Павлов, Андрій Плахонін, Яна Примаченко, Андрій Руккас, Євген Синиця, Олексій Сокирко, Оксана Юркова. Окрім них у роботі та публікаціях проекту беруть участь десятки інших істориків з різних міст України. Наш художник і дизайнер – Олександр Ком’яхов.

НАПРЯМИ ДІЯЛЬНОСТІ

  • ІНТЕРНЕТ-САЙТ 

Сайт http://likbez.org.ua існує з літа 2014 року. На його сторінках спростовано та розвінчано більше 50 історичних міфів та фейків російської пропаганди, і це є постійним напрямом роботи. З іншого боку, вагомою є просвітницька складова, коли дорослій українській аудиторії дається адекватне бачення проблем історії України, що відповідає очікуванням скептичної аудиторії, яка схильна самостійно формувати власні думки та оцінки.

Сайт публікується по змозі двома – українською та російською – мовами, планується робити англомовну версію.

Ексклюзивним результатом роботи проекту є перша популярна історія України у 10 томах (серія «Історія без цензури»), створена протягом року у співпраці з видавництвом «Клуб сімейного дозвілля» (Харків). Загальний наклад перевищив 120 тисяч, що стало показником величезного суспільного інтересу до історичної проблематики.

Також іншим здобутком стала поява першої за 80 років «Історії українського війська», яка є необхідною за умов війни для підготовки військових та просвіти громадськості щодо українських військових традицій. Книга містить 40 реконструкцій українських вояків різних часів авторства визначного сучасного графіка Олександра Ком’яхова.

Також, завдяки популярності цих видань, сьогодні перебуває у роботі ще кілька книг і брошур LikБезу. У 2018 році вийде друком перша багатотомна регіональна історія України «Від Сяну до Дону. Літопис українських земель». Цей проект має на меті інтеграцію різних історичних областей на підставі бачення ролі кожного регіону у творенні України.

  • ПУБЛІЧНІ ЛЕКЦІЇ

Підпроектом  LikБезу є публічні лекції «LIKБЕЗ. Уроки історії» на історичну тематику в Національному музеї історії України, в регіонах, у військових частинах. Такого роду заходи спрямовані на історичну просвіту дорослих, переважно у проблемних регіонах України – на Півдні та Сході. Також метою є створення регіональних осередків LikБезу, які б могли брати на себе частину роботи без участі Києва. Заходи проводилися у Києві, Львові, Вінниці, Кам’янці-Подільському, Черкасах, Одесі, Харкові, Маріуполі, Краматорську, Слов’янську та інших містах. Щоразу у таких заходах бере участь команда лекторів із Києва та залучаються місцеві колеги, соціальний актив, військові.

За відсутності вітчизняної індустрії історичного кіно, зокрема воєнно-історичного, виникає проблема візуалізації для суспільства українських мілітарних традицій. Ініціативою LikБезу стало залучення руху воєнно-історичної реконструкції до популяризації та публічних заходів. Це має перспективи якісної репрезентації української воєнної історії.

  • МЕДІААКТИВНІСТЬ

Представники LikБезу взяли участь у десятках, якщо не сотні радіопередач, залучалися як лектори та консультанти для програм «UA: ПЕРШИЙ», ICTV, інших каналів, зокрема й російською мовою для Сходу та на Росію. Учасники проекту виступають експертами-консультантами для створення художньо-документальних відеопроектів, присвячених історії України. Зокрема, лікбезівці беруть постійну участь у програмі «Суспільний університет», крім того на телеканалі «UA: ПЕРШИЙ» було показано 10 лекцій з історії України в проекті «Борхес». Відео з ефірів та лекцій LikБезу можна подивитися тут.

  • СПІВПРАЦЯ З ВІЙСЬКОВИМИ

Проблема вивчення військової історії України військовослужбовцями сьогодні є нагальною. Протягом 25 років такої роботи не велося, і не було відповідної літератури. Після появи «Історії українського війська» фахівці LikБезу запрошуються у військові навчальні заклади та частини; сама книга вже стала підручником у львівській Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. Також наші експерти запрошуються у відповідні підрозділи, які займаються інформаційною протидією. Ми опікуємося військовими ліцеями. Є перспективи, що продукти LikБезу будуть покладені в основу навчального предмету «Історії українського війська» для усіх військових навчальних закладів.

  • МОЛОДІЖНІ КОНКУРСИ

У 2016 р. LikБез провів Всеукраїнський конкурс молодіжних проектів «Як зробити історію України цікавою молоді», в якому взяли участь більше 150 учасників з усіх регіонів країни.

  • ПОПУЛЯРНІ БРОШУРИ

LikБез вже створив 2 брошури, досяжні у вільному доступі та друці:

  • Український Донбас. Формування українсько-російського кордону
  • Слобідська Україна. Формування українського-російського кордону

У розробці перебувають:

  • Назва і територія України
  • Українська церква
  • Українська мова
  • Український Крим
  • Українська символіка
  • Українська політика пам’яті щодо 2 Світової війни
  • СПІВПРАЦЯ З ДЕРЖАВНИМИ ОРГАНАМИ

Попри те, що LikБез не фінансується державою, він має можливості офіційної підтримки на рівні паперів, листів, нормативних актів. Координатор проекту Кирило Галушко є членом Громадської ради при Президентові України з питань національної єдності. Це дозволяє звертатися до офіційних установ (Міністерство оборони, Міністерство освіти і науки, Міністерство культури, Міністерство закордонних справ, обласні державні адміністрації та ін.) для підтримки поточної діяльності проекту. Зокрема було взято участь у розробці та просуванні Указу Президента «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років».

Оперативні новини відстежуєте на офіційній сторінці Facebook.

Натисніть, щоб прокоментувати
Звичайний патріотизм повинен бути підкріплений надійними джерелами і фактами, які можна використовувати як для свого усвідомлення, так і для «ідеологічних дискусій».
Вгору