Міфи та стереотипи
Україна до Криму не має взагалі ніякого відношення
Історична реальність
Банальне незнання предмету обговорення
а) між Україною та Кримом з XVII і до XX століття регулярно укладалися військово-політичні союзи.
У 1624 році хан Джанібек Герай з’явився з яничарами відбирати трон у Мехмеда Герая III, але запорізькі стрілки на боці останнього зуміли під Карасу-Базаром (Білогірському) розбити супротивника. Наступного ж року був укладений перший в історії козацько-татарський союз.
В 1628-1629 рр. запорожці брали участь у ще одній громадянській війні в Криму, підтримуючи свого старого союзника Мехмеда Герая III проти його ворогів. За союз з Кримом склав голову в битві на р. Альма в 1628 році гетьман Михайло Дорошенко.
З 1648 по 1654 рр. кримські татари були союзниками Богдана Хмельницького, і хоч їх поведінка на полі бою не завжди викликала задоволення гетьмана, разом вони зуміли досягти чималих перемог.
До самого Бахчисарайського миру 1681 кримські війська допомагали козацьким гетьманам в їх боротьбі за самостійність від Польщі та Московії, а між 1692 та 1734 рр. підтримували, в тому числі й військовою силою, українську політичну еміграцію.
В роки громадянської війни 1917-1920 рр. відносини різних кримських властей складалися з материковою Україною по-різному: від союзу до протистояння, але в останній рік війни за свою свободу від більшовизму кримчани й українці билися пліч-о-пліч.
Хочете дізнатися більше? Читайте «Український Крим» В.Сергійчука.
б) економічно Крим – продовження України, а не ізольований «острів» російської економіки.
Те, що економіка півострова нерозривно пов’язана з «материком» України, визнавали ще автори «Постанови про передачу Криму». За XX століття соціально-економічні сфери Києва та Сімферополя сплелися нерозривно. Ось кілька найбільш значущих цифр – скільки й чого Крим отримує з України:
- газ – 65%
- бюджетні дотації – 66%
- електроенергія – 80%
- вода – 80%
Діагноз: «Кримська недостатність».
Перші ж місяці анексії Криму показали, що із завданням самостійного постачання півострова Росія не справляється, тому заборонений ввіз українських товарів до Криму незабаром поновився, а водо-і енергопостачання Київ навіть не переривав щоб уникнути гуманітарної катастрофи.