Бандерівці та колабораціоністи

У Велику Вітчизняну росіяни розгромили би Німеччину і без участі українців?

Міфи і стереотипи

У Велику Вітчизняну війну росіяни розгромили б Німеччину і без участі українців.

Основний тягар війни виніс на собі російський народ.

 

Історична реальність

Майже через 70 років після закінчення Другої світової війни російська пропаганда всіляко применшує внесок інших союзних республік у перемогу над нацизмом. Лаври переможців визнаються виключно за росіянами. Українці в російській пропаганді фігурують виключно як «колабораціоністи» і «пособники нацистів». Але чи так це? У лавах Червоної Армії воювало близько 7 млн громадян України, тобто приблизно 23% від загальної чисельності Збройних сил СРСР. Загальні втрати Червоної Армії склали 8–9 млн осіб, з них українців — 3,5–4 млн осіб. Загальні військові втрати України становлять практично половину від втрат Німеччини та її західних союзників разом узятих. Безповоротні демографічні втрати населення УРСР склали 13–14 млн. Українці воювали також в арміях інших держав-учасниць Антигітлерівської коаліції.

Перш ніж відповісти на це питання, розберемося, коли і як був сформований міф про те, що «основний тягар війни виніс на собі російський народ».

Оцінка вкладу в перемогу над нацизмом тісно переплетена з кількістю втрат, понесених в ході війни. Почнемо з того, що питання втрат населення СРСР в роки Великої Вітчизняної війни досі залишається дискусійним. В 1960-ті рр. офіційною цифрою було 20 млн осіб. Згодом М. Горбачов озвучив дані про 27 млн осіб, деякі сучасні дослідники оперують цифрою в 32 млн осіб. Істина захована десь у московських архівах.

Російська версія

Тричі Герой Радянського Союзу Іван Кожедуб

Тричі Герой Радянського Союзу Іван Кожедуб

За даними російської групи військових істориків на чолі з генералом Г.Кривошеєвим, за роки Великої Вітчизняної війни (1941–1945 рр.) в лавах Червоної Армії і Військово-Морського Флоту воювало близько 34,5 млн радянських громадян. Неповоротні втрати склали 8 млн 668 тис. 400 осіб, в тому числі 1 млн 376 тис. українців (тобто 15,9% від загального числа військових втрат СРСР). (Див. в кн .: Памяти павших. Великая Отечественная Война. 1941–1945. — М.: БРЭ, 1995. — С. 335).

Однак все залежить від того, як рахувати: за етнічною ознакою або за територіальним принципом. Оскільки Україна завжди була багатонаціональною державою, то дана методика, як і мотиви її використання, залишають багато питань.

До того ж для українців війна почалася не у 1941 р., а 1 вересня 1939, що теж вносить свої корективи. Це включає в учасників військових дій українців – громадян Польщі та солдат польських підрозділів, які згодом воювали на різних фронтах Другої світової.

Методика групи Кривошеєва виходила з етнічного принципу і автоматично відмітала громадян інших національностей (росіяни, білоруси, поляки, євреї, німці, татари, молдавани, вірмени, греки та ін.), які з діда-прадіда проживали в Україні і для яких ця земля була батьківщиною.

Виходячи з такої логіки підрахунку, Казахстан, який в довоєнні роки був перетворений на місце заслання, тюрем і таборів, поніс у війні найменші військові втрати — 130 тис. осіб (тобто 1,5% від загального числа втрат СРСР), хоча насправді реальна цифра удвічі більше.

Таким чином, система підрахунку Кривошеєва зменшує частку втрат неросійських народів до 33,7%.

Українська версія

Пам'ятник Герою України Олексію Бересту, який підняв червоний прапор над Рейхстагом (г.Ахтырка, Сумская область)

Пам’ятник Герою України Олексію Бересту, який підняв червоний прапор над Рейхстагом (м.Охтирка, Сумська область)

«— Тобто, один з них, імовірно, — шульга, а головний, судячи по вимові, можливо, — українець. — Альохин посміхнувся. — Кожний двадцятий у житті — шульга й кожний шостий військовослужбовець — українець.»
В.Богомолов «У серпні сорок четвертого»

На жаль, українські історики не можуть оперувати точними цифрами з двох причин:

  1. Частина документів була втрачена.
  2. Багато документів, в тому числі списки солдат Червоної Армії, знаходяться в архівах РФ, доступ до яких для українських істориків обмежений, а то і зовсім неможливий.

Тим не менш, різні наукові методики дозволяють зробити приблизні оцінки, згідно з якими в лавах Червоної Армії воювало близько 7 млн громадян України, тобто приблизно 23% від загальної чисельності Збройних сил СРСР.

У перший період війни (до окупації території України) з УРСР до лав Червоної Армії було призвано 3,5 млн осіб, а після звільнення України від німців ще 3,6 млн, тобто 1/5 або 1/6 від загальної чисельності тих, хто воював в Червоній Армії.

Чисельність українських громадян в Червоній Армії постійно змінювалася. У 1941 р. вони становили 15-20% (другі після росіян), потім, у 1942 р., внаслідок того, що багато хто потрапив у полон, а територія УРСР була окупованою, відбулося різке падіння їх числа. Але вже на початку 1944 р. під час звільнення території України число українців зросло більш ніж на 22%. Загальні втрати Червоної Армії склали 8–9 млн осіб, з них українці — 3,5–4 млн осіб.

Генерал Кузьма Деревянко підписує Акт про капитуляцію Японії

Генерал Кузьма Деревянко підписує Акт про капитуляцію Японії

Якщо взяти сукупні неповоротні військові втрати Німеччини та її західних союзників (Італія, Угорщина, Румунія, Фінляндія і національні підрозділи у складі Вермахту) — 8 млн 649 тис. 500 осіб, то в порівнянні загальні військові втрати України становлять практично половину від втрат Німеччини та її західних союзників разом узятих.

За участь у Великій Вітчизняній війні близько 2,5 млн українців нагороджено орденами і медалями. За виняткову мужність 2 тис. удостоєні звання Героя Радянського Союзу. Тричі Героєм став І.Кожедуб, Двічі Героями 32 українця, в тому числі А.Молодчий, Д.Глінка, П.Таран, М.Бондаренко, А.Мазуренко, А.Недбайло, В.Михлик та ін.

Багато українців було і в командуванні Червоної Армії: Г.Кулик, С.Тимошенко, І.Черняхівський, А.Гречко, А.Єременко, К.Москаленко, П.Жмаченко, Р.Малиновський.

Українці були широко представлені і в радянському партизанському русі.

Одним з тих, хто підписав Акт капітуляції Японії, був українець генерал К.Дерев’янко.

Першим прапор Перемоги над Рейхстагом підняв українець Олексій Берест. Згодом, з політичних мотивів, його постать була прихована радянським керівництвом, а головними героями стали М.Єгоров і М.Кантарія.

Міжнародним визнанням внеску українців у перемогу над нацизмом було надання УРСР членства в ООН.

Цивільні втрати, економічні і культурні збитки

У 1941 р. населення України складало 41 млн 657 тис., тоді як в 1945 р. — 27–28 млн осіб. Таким чином, безповоротні демографічні втрати населення склали 13–14 млн осіб, з них 3,5–4 млн — солдати Червоної Армії, отже, левова частка припадає саме на цивільне населення.

В ході військових дій було знищено 714 міст, 28 тис. сіл, 419 тис. виробничих об’єктів, окупанти вивезли 330 тис. одиниць творів мистецтва, історичних реліквій, колекцій.

На примусові роботи до Німеччини з території України було вивезено 2,4 млн осіб.

З України в глибокий тил було переміщено близько 3,5 млн громадян республіки, 550 промислових підприємств, 70 вузів, 40 театрів, десятки музеїв.

(Див.: Україна крізь віки. Коваль М. В. Україна в Другій Світовій і Великій Вітчізняній війнах (1939–1945 рр.) — Т. 12. — К .: Альтернативи, 1999. — 335 с.)

І наостанок для любителів етнічного підходу при оцінці внеску українців у перемогу над нацистами. На момент початку Другої світової війни у польській армії, яка налічувала 1 млн осіб, служило близько 106–112 тис. (за деякими оцінками до 120–150 тис.) етнічних українців. Під час вересневої компанії в боях проти нацистів загинуло 8 тис. українців-громадян Польщі.

Українці воювали в арміях союзників

Даний факт, на відміну від служби українців у рядах Вермахту і військах СС (Дивись: Українці були «чемпіонами» по колабораціонізму?), є недостатньо дослідженим.

Серед американських військових, які брали участь в операції «Оверлорд» (висадка союзних військ у Нормандії), налічувалося 40 тис. американців українського походження. Кількість українців в канадській армії, за різними джерелами, становила від 35 до 50 тис., з них 11,4% пішли на війну добровольцями.

З 1940 р. 5 тис. українців воювало у французькому Іноземному легіоні. У 1944 р. французький Рух Опору сформував три окремих українських підрозділи — «Курінь І.Богуна», «Курінь Т.Шевченка» та «Відділ поручика Круковського» — з числа перебіжчиків з «шуцманшафту» і тренувального табору дивізії СС «Галичина».

Значна кількість українців увійшла до складу польських і чехословацьких військових формувань, створених на території СРСР.

Тисячі етнічних українців, колишніх польських громадян, які після 1939 р. були депортовані в східні області СРСР, увійшли до складу 2-го Польського корпусу під командуванням генерала В.Андерса. У 1942 р. корпус залишив територію СРСР і в складі британського експедиційного війська брав участь у боях в Єгипті і на Близькому Сході. Також корпус взяв участь у битві під Монте Кассіно (Італія), яку часто називають «італійським Сталінградом». Битва тривала півроку з січня по травень 1944 року, з боку союзників загинуло 50 тис. осіб, з них втрати 2-го Польського корпусу склали 924 осіб убитими і 4199 пораненими, що становило більше 10% від його чисельності і 1/3 всіх втрат за час війни.

Влітку 1943 р було закінчено формування 1-ї окремої Чехословацької бригади під командуванням полковника Л.Свободи. З 15 тис. особового складу 11 тис. були закарпатськими українцями.

(Див. в кн: Муковський І. Т., Лисенко О.Є. Звитяга і жертовність: Українці на фронтах Другої світової війни / За ред. В. Д. Конашевича. — К.: Пошуково-вид. агентство «Книга пам’яті України»,1996. — 568 с.).

Не будемо забувати і про УПА, яка також воювала проти німців. Правда, даний приклад не зовсім коректний, оскільки УПА, незважаючи на домінування українців, включала і представників інших національностей. Дивись: «Бандерівці» ніколи не воювали з німцями?

Коментарі
Звичайний патріотизм повинен бути підкріплений надійними джерелами і фактами, які можна використовувати як для свого усвідомлення, так і для «ідеологічних дискусій».
Вгору