Блог

Тож коли почалася Друга світова?

На це запитання українського журналіста Романа Скрипіна не так вже й легко однозначно відповісти, адже, як мінімум, буде декілька відповідей.

Хрестоматійною датою, яка подається в українських шкільних підручниках, є 1 вересня 1939 р. В той день нацистська Німеччина напала на Польщу, проте глобального військового протистояння не настало. Через 2 дні, 3 вересня, гаранти польського суверенітету, Лондон та Париж оголосили війну Берліну. Як бачимо, цю дату можна вважати відліком європейської частини Другої світової, проте й тут є певні нюанси.

Попри те, що Велика Британія разом з домініонами та Францією оголосили війну нацистам, важко стверджувати про те, що тоді світ відразу перетворився на криваве пекло. Настав період “дивної війни”, коли як таких активних воєнних дій не відбувалося, проте за осінь та зиму 1939-1940 рр., Берлін з Москвою “впорядковували” свої сфери впливу в Східній Європі. Триває “Зимова війна”, де тактична “піррова перемога” СРСР над Суомі коштувала достатньо високу ціну, посилюється радянський вплив на Балтиці через військові бази, а Берлін поширює вплив на центральноєвропейські країни, ідеальні сировині додатки для подальшого ведення війни.

На іншому кінці світу, а саме в Східній Азії, Японська ісперія ще з початку 1930-х рр. розгортає широкомасштабний наступ у Китаї, починаючи з Маньчжурії. З 7 липня 1937 р., коли відбулася сутичка на мосту Марко Поло, офіційно триває японсько-китайська війна. Беручи до уваги той факт, що Токіо разом з Берліном та Римом, утворювали Антикомінтернівський пакт, то логічно буде стверджувати, демонтаж існуючого світопорядку (Версальсько-Вашингтонської системи) розпочався на далекому Сході. Але й у цьому випадку варто пам’ятати, що конфлікт у Китаї носив локальний характер, і не впливав безпосередньо на світовий порядок денний. Японці поки що не нападали на колонії європейців у Південно-Східній Азії, та й на Тихому океані спостерігався відносний штиль.

Загалом важливим, якщо не сказати ключовим, є саме 1940 р., коли відбувається формування протиборчих союзів: блоку держав Осі (Німеччина, Італія та Японія, їхні сателіти) та започаткування “особливих відносин” між Великою Британією та США, форпостів Заходу та майбутнього кістяка антигітлерівської коаліції. Тим часом, Радянський Союз, який разом з Німеччиною розшматував Польщу у вересні 1939 р., формально не перебуває в стані війни та активно допомагає своєму тимчасовому союзнику по агресії економічно.

Гітлер навесні 1940 р. успішно завершує завоювання Європи, проте восени Битву за Британію програє й роздумує над тим, як почати вторгнення до СРСР. Як бачимо, війна залишається в локальних рамках, де не спостерігається координованих дій між союзниками. Японія продовжує агресію в Китаї, витісняючи сили Гоміньдану та комуністів, поглядаючи на Південно-Східну Азію як джерело сировини, необхідної для подальшої розбудови паназіатської імперії. Натомість, слабкий союзник Рейху, Італія влітку 1940 р. врешті-решт вступає у війну й заявляє про свої права на Середземномор’я, чим відкривається новий фронт у Північній Африці.

Для колишніх радянських республік важливою датою, яка тривалий час виступала хронологічним відліком початку війни, є 22 червня 1941 р., коли Німеччина “віроломно” напала на СРСР. Після цього значно розширилися як масштаб так і ареал військового конфлікту: розпочинається створення антигітлерівської коаліції. У цей час така впливова держава як США все ще тримається ізоляціонізму, щоправда надає матеріальну допомогу Великій Британії: спочатку в рамках програми “кеш енд керрі”, а згодом й славнозвісного “ленд-лізу”.

Насамкінець, декілька збройних регіональних конфліктів (Європа, Північна Африка, Китай, Близький Схід) поєднуються в одне ціле нападом японської авіації на американську військово-морську базу Пьорл Гарбор на Гавайях 7 грудня 1941 р. Саме зі вступом США та подальшою інвазією Японії на голландські, британські та французькі колонії в Південно-Східній Азії війна стає глобальним, світовим явищем з достатньо важливим колоніальним виміром.

Детальніше про початковий період Другої світової війни читайте у нашій книзі Змова диктаторів: поділ Європи між Гітлером і Сталіним, 1939-1941

Коментарі
Звичайний патріотизм повинен бути підкріплений надійними джерелами і фактами, які можна використовувати як для свого усвідомлення, так і для «ідеологічних дискусій».
Вгору