Крим

Херсонес – це Севастополь?

Міфи і стереотипи

Херсонес — це Севастополь

«Херсонес – это же что? Это Севастополь.»

В.Путин, ноябрь 2014

Историческая реальность

Між Херсонесом і Севастополем немає спадкоємності. Севастополь був збудований вже на місці татарського села Ак-Яр (Ахтіар).

Дивним в устах президента Росії звучить й ототожнення сучасного міста Севастополь з грецьким та візантійським містом Херсон/Херсонес. Заснований у 529/528 рр. до н.е. грецькими колоністами з Гераклеї Понтійської (на території суч. Туреччини), це мсто проснувало без малого 2 тисячі років, і остаточно припинив своє снування у першій половині  XV века.

Руины античного Херсонеса. На заднем плане - Владимирский собор второй пол. XIX в.

Руїни античного Херсонесу. На задньому плані – Володимирський собор другої пол. XIX ст.

А от сучасний Севастополь був заснований у 1783 р. на місці кримско-татарського селища Ахтияр (Ак-Яр), и руїни Херсонесу лише географічно знаходяться на місці пізнішого міста. В історичній науці для встановлення спадковості між поселеннями різних епох застосовується принцип безперервності традиції, чого між Херсонесом та Севастополем не спостерігається.

В будь-якому разі, і античний і середньовічний Херсон/Херсонес ніколи не належав ані Київській русі, ані, тим більше, Московському князівству, і взяття цього міста київським князем Володимиром  є для обгрунтування сучаної приналежності міста таким же аргументом, як і спалення кримським ханом Девлет Гераєм Москви у 1571 г. сьгодні могло б служити для твердження про підлеглість Росії Меджлісу кримсько-татарського народу.

Ахтиарская бухта во времена основания Севастополя

Ахтіарська бухта в часи заснуванняя Севастополя

Коментарі
Звичайний патріотизм повинен бути підкріплений надійними джерелами і фактами, які можна використовувати як для свого усвідомлення, так і для «ідеологічних дискусій».
Вгору