Документи

А може це Росію варто перейменувати? Міркування високопоставленого імперського чиновника

RomanovsCoatRF

Фамільний герб дому Романових з 1856 р.

«… Тут мені спадає на думку розмова, яку я мав з одним освіченим і вченим вельможею (графом Є.Ф.Канкріним) щодо російської історії, років за десять перед сим. «Якщо розсудити, то ми, по-справедливості, замість того, щоб називатися росіянами, повинні прозиватися петровцями», сказав граф Єгор Францевич. – «Що зробили для нас варяго-руси, у порівнянні з тим, що здійснив Петро Великий?» За варязько-руських правителів ми були варварами, азіатами, і як у старовину монголи підкорили Росію, так протягом часу розтерзали її наші європейські сусіди, якби не народився Петро! Всім: славою, силою, статком і просвітою зобов’язані ми роду Романових, зі вдячності повинні були б змінити нашу загально-племінну назву слов’ян на ім’я творця імперії та її благоденства. Росія повинна називатися Петровією, а ми петровцями, або, імперія – Романовою, а ми романовцями».

Ідея оригінальна, а в суті справедлива! Всевишній, створивши землю, визначив на віки віків місце її у всесвіті та хід у небесному просторі; Петро Великий, створивши Імперію, призначив їй місце в політичному світі і дав напрямок, за яким їй належить слідувати для досягнення найвищого ступеня могутності … ».

 

Цитата наводиться за виданням: Фаддей Булгарин. Воспоминания –  М.: Захаров, 2001. – ст.85-86.

Єгор Канкрін (1774-1845) міністр фінансів Російської імперії в 1823-1844 роках.

Фаддей Булгарін (1789-1859) російський письменник, журналіст, видавець. Перше видання його «Спогадів» відбулося у 1846-1849 роках.

Коментарі
Звичайний патріотизм повинен бути підкріплений надійними джерелами і фактами, які можна використовувати як для свого усвідомлення, так і для «ідеологічних дискусій».
Вгору