Крим

Україна до Криму не має взагалі жодного стосунку?

Міфи та стереотипи

Україна до Криму не має взагалі ніякого відношення

 

Історична реальність

Банальне незнання предмету обговорення

а) між Україною та Кримом з XVII і до XX століття регулярно укладалися військово-політичні союзи.

Перша відома печатка Запорізького війська (1595)

Перша відома печатка Запорізького війська (1595)

У 1624 році хан Джанібек Герай з’явився з яничарами відбирати трон у Мехмеда Герая III, але запорізькі стрілки на боці останнього зуміли під Карасу-Базаром (Білогірському) розбити супротивника. Наступного ж року був укладений перший в історії козацько-татарський союз.

В 1628-1629 рр. запорожці брали участь у ще одній громадянській війні в Криму, підтримуючи свого старого союзника Мехмеда Герая III проти його ворогів. За союз з Кримом склав голову в битві на р. Альма в 1628 році гетьман Михайло Дорошенко.

З 1648 по 1654 рр. кримські татари були союзниками Богдана Хмельницького, і хоч їх поведінка на полі бою не завжди викликала задоволення гетьмана, разом вони зуміли досягти чималих перемог.

До самого Бахчисарайського миру 1681 кримські війська допомагали козацьким гетьманам в їх боротьбі за самостійність від Польщі та Московії, а між 1692 та 1734 рр. підтримували, в тому числі й військовою силою, українську політичну еміграцію.

В роки громадянської війни 1917-1920 рр. відносини різних кримських властей складалися з материковою Україною по-різному: від союзу до протистояння, але в останній рік війни за свою свободу від більшовизму кримчани й українці билися пліч-о-пліч.

Хочете дізнатися більше? Читайте «Український Крим» В.Сергійчука.

б) економічно Крим – продовження України, а не ізольований «острів» російської економіки.

Те, що економіка півострова нерозривно пов’язана з «материком» України, визнавали ще автори «Постанови про передачу Криму». За XX століття соціально-економічні сфери Києва та Сімферополя сплелися нерозривно. Ось кілька найбільш значущих цифр – скільки й чого Крим отримує з України:

  • газ – 65%
  • бюджетні дотації – 66%
  • електроенергія – 80%
  • вода – 80%

Діагноз: «Кримська недостатність».

Перші ж місяці анексії Криму показали, що із завданням самостійного постачання півострова Росія не справляється, тому заборонений ввіз українських товарів до Криму незабаром поновився, а водо-і енергопостачання Київ навіть не переривав щоб уникнути гуманітарної катастрофи.

Коментарі
Звичайний патріотизм повинен бути підкріплений надійними джерелами і фактами, які можна використовувати як для свого усвідомлення, так і для «ідеологічних дискусій».
Вгору