Нащадки Русі

Мала Русь і Малоросія — це одне і те ж саме?

Міф

Мала Русь и Малоросія — це одне й те ж саме

Історична реальність

Слово «Росія» («Росия») є грецькою назвою «Русі» з 10 ст., і тому могло застосовуватися в різний час в різних випадках до дуже різних територій. В XIV-XV вв. назва «Мала Русь» відносилася до територій Галицької та Київської митрополій, і частіше фігурувала в церковному листуванні візантійської Константинопольської патріархії.

Подвесная печать Юрия Львовича Галицого

Підвісна печатка Юрія Львовича Галицького

У 1303 галицько-волинський князь Юрій Львович відділив від Київської митрополії Володимирську (Волинську), Луцьку, Туровську, Холмську, Галицьку та Перемишльську єпархії, які утворили Галицьку митрополію. Саме в титулі Юрія Львовича вперше прозвучав термін «Мала Русь». В 1335 році іменував себе «князем всієї Малої Русі» інший галицько-волинський князь Юрій-Болеслав. У першій половині XVII в. «Малою Руссю» називали вже Київську митрополію, щоб відрізняти її від Московської патріархії.

У другій половині XVII в., Після Переяславського договору 1654 р (дивись: «Березневі статті Богдана Хмельницького») назва «Мала Русь» все більш трансформується в «Малоросію», яка пов’язується з землями Лівобережної України – Гетьманщини (дивись: «Україна і Малоросія – це одне і те ж?»).

Географію різних назв України та її регіонів непогано проілюстрував Михайло Драгоманов ще в 1885 році.

Коментарі
Звичайний патріотизм повинен бути підкріплений надійними джерелами і фактами, які можна використовувати як для свого усвідомлення, так і для «ідеологічних дискусій».
Вгору